800B3R9CT500XT1K
American Technical Ceramics
Product No:
800B3R9CT500XT1K
Description:
CAP CER 3.9PF 500V NP0 1111
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 500V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series ATC 800B
Package / Case 1111 (2828 Metric)
Thickness (Max) 0.070" (1.78mm)
Mfr American Technical Ceramics
Capacitance 3.9 pF