Home / TVS Diodes / 8.0SMDJ36A-T7
minImg
8.0SMDJ36A-T7
Littelfuse Inc.
Product No:
8.0SMDJ36A-T7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 137.8A
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 8000W (8kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series 8.0SMDJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V