Home / TVS Diodes / 8.0SMDJ85A-T7
minImg
8.0SMDJ85A-T7
Littelfuse Inc.
Product No:
8.0SMDJ85A-T7
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 58.4A
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 8000W (8kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V