820B002-103R001
NorComp Inc.
Product No:
820B002-103R001
Manufacturer:
NorComp Inc.
Description:
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.323" (8.20mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 430V
Contact Finish Thickness - Mating 7.00µin (0.178µm)
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Nickel
Shell Size - Insert -
Mfr NorComp Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 200°C