91A1A-B28-B25L
Bourns Inc.
Product No:
91A1A-B28-B25L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 1M OHM 1W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Product Status Active
Rotation 300°
Series 91
Power (Watts) 1W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 1M
Size - Body Rectangular - 0.687" x 0.625" Face (17.45mm x 15.88mm)