9250A-562-RC
Bourns Inc.
Product No:
9250A-562-RC
Description:
FIXED IND 5.6UH 335MA 720MOHM TH
In Stock : 417
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 335mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 335 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 720mOhm Max
Inductance 5.6 µH
Series 9250A
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 65MHz
Material - Core Ferrite
Base Product Number 9250A