9250A-822-RC
Bourns Inc.
Product No:
9250A-822-RC
Description:
FIXED IND 8.2UH 250MA 1.32OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 250mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 50 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 250 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.32Ohm Max
Inductance 8.2 µH
Series 9250A
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 50MHz
Material - Core Ferrite
Base Product Number 9250A