930C2P68K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
930C2P68K-F
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.472" Dia x 1.248" L (12.00mm x 31.70mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 32 mOhms
Ratings -
Series 930C
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 175V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.68 µF