930C2W1P2K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
930C2W1P2K-F
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 250VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.555" Dia x 1.260" L (14.10mm x 32.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 27 mOhms
Ratings -
Series 930C
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 175V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1.2 µF