940C10P22K
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
940C10P22K
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" Dia x 1.339" L (17.50mm x 34.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 7 mOhms
Ratings -
Series 940C
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.22 µF