940C16W1K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
940C16W1K-F
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1.6KVDC AXIAL
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.535" Dia x 1.811" L (39.00mm x 46.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms
Ratings -
Series 940C
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1 µF