944L330K142AAI
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
944L330K142AAI
Description:
DC LINK, LOW INDUCTANCE
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.594" (40.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.772" (45.00mm)
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.327" Dia (84.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.7 mOhms
Ratings -
Series 944L
Voltage Rating - DC 1400V (1.4kV)
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 230V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 33 µF