944U141K102ACI
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
944U141K102ACI
Description:
CAP FILM 140UF 10% 1KVDC RADIAL
In Stock : 82
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.772" (45.00mm)
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.327" Dia (84.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 mOhms
Ratings -
Series 944U
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 140 µF