947C231K102CAM
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
947C231K102CAM
Description:
CAP FILM 230UF 10% 1KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 3.898" (99.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.772" (45.00mm)
Termination Threaded, Male
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.6 mOhms
Ratings -
Series 947C
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 230V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 230 µF