Home / Film Capacitors / 947D441K901AEGSN
minImg
947D441K901AEGSN
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
947D441K901AEGSN
Description:
CAP FILM 440UF 10% 900VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 3.976" (101.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.260" (32.00mm)
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 3.346" Dia (85.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.7 mOhms
Ratings -
Series 947D
Voltage Rating - DC 900V
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 230V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 440 µF