A-20GV2-B7-K
Omron Automation and Safety
Product No:
A-20GV2-B7-K
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V
In Stock : 32
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Position 1.188" (30.2mm)
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Release Force 14gf
Ingress Protection IP00
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 20A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series A
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 90gf
Overtravel 0.094" (2.4mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 500,000 Cycles
Mfr Omron Automation and Safety
Pretravel 0.472" (12.0mm)
Features -
Package Tray
Base Product Number A-20G
Differential Travel 0.086" (2.2mm)