A-20GV22S-B
Omron Automation and Safety
Product No:
A-20GV22S-B
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V
User Guide
Operating Position -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Release Force -
Ingress Protection IP00
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 20A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series A
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force -
Overtravel -
Voltage Rating - AC 125 V