A-TB350-TF03
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB350-TF03
Description:
TERM BLK 3P TOP ENTRY 3.5MM PCB
User Guide
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Screw Thread M2
Contact Material - Plating Brass
Positions Per Level 3
Screw Material - Plating Steel - Zinc Chromate
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Housing Material Thermoplastic
Color Black
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 16-26 AWG
Number of Levels 1
Series A-TB350
Voltage 125 V
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.138" (3.50mm)
Mating Orientation Vertical with Board
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Features Interlocking (Side)
Package Bulk
Current 10 A