A-TB350-TT19
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB350-TT19
Description:
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.5MM
User Guide
Insulation Height 0.441" (11.20mm)
Number of Levels 1
Current - UL 10 A
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 19
Number of Positions 19
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Type Plug for Unshrouded Header
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.138" (3.50mm)