A-TB381-VK10
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB381-VK10
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM
User Guide
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation 45°
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish -
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Screw Size -
Mfr Assmann WSW Components
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Positions Per Level 10
Number of Positions 10
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color Green
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Series -
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.150" (3.81mm)