A-TB500-TA11
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB500-TA11
Description:
TERM BLK 11P SIDE ENTRY 5MM PCB
User Guide
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Screw Thread M3
Contact Material - Plating -
Positions Per Level 11
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Housing Material Thermoplastic
Color Blue
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 14-26 AWG
Number of Levels 1
Series A-TB500
Voltage 250 V
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Features Interlocking (Side)
Package Bulk
Current 16 A