A-TB500-TG09
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB500-TG09
Description:
TERM BLOCK 9POS 45DEG 5MM PCB
User Guide
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Screw Thread M2.5
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Positions Per Level 9
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Housing Material Thermoplastic
Color Blue
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 12-24 AWG
Number of Levels 1
Series A-TB500
Voltage 300 V
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Features Interlocking (Side)
Package Bulk
Current 15 A