A-TB500-TR04H
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB500-TR04H
Description:
TERM BLK 4POS SIDE ENTRY 5MM PCB
User Guide
Wire Termination Screw - Pressure Clip
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Screw Thread M2.5
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Positions Per Level 4
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Housing Material Thermoplastic
Color Green
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 12-22 AWG
Number of Levels 1
Series A-TB500
Voltage 300 V
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Clamp Material - Plating Steel - Zinc Plated
Features Interlocking (Side)
Package Bulk
Current 20 A