A-TB508-VJ02H
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB508-VJ02H
Description:
TERM BLK 2P SIDE ENT 5.08MM PCB
User Guide
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Screw Thread M3
Contact Material - Plating Brass
Positions Per Level 2
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Product Status Active
Wire Gauge 12-30 AWG
Number of Levels 1
Series A-TB508
Voltage 300 V
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Clamp Material - Plating -
Features Interlocking (Side)
Package Bulk
Current 20 A