A-TB750-TI02
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB750-TI02
Description:
TERM BLK 2POS SIDE ENT 7.5MM PCB
User Guide
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Screw Thread M2.5
Contact Material - Plating -
Positions Per Level 2
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Housing Material Thermoplastic
Color Green
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 12-22 AWG
Number of Levels 1
Series A-TB750
Voltage 300 V
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.295" (7.50mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Features Interlocking (Side)
Package Bulk
Current 10 A