A101CS12VDC
CIT Relay and Switch
Product No:
A101CS12VDC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
In Stock : 2315
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Coil Power 550mW
Switching Voltage 28VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 30 A
Coil Current 47.2 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 254 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series A10
Operate Time 4 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr CIT Relay and Switch
Coil Voltage 12VDC
Release Time 1.5 ms
Must Operate Voltage 8.4 VDC