A11CSP24VDC1.2D
CIT Relay and Switch
Product No:
A11CSP24VDC1.2D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
In Stock : 1107
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.2W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 50 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 480 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series A1
Operate Time 10 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC