A1220UC4RP
Littelfuse Inc.
Product No:
A1220UC4RP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Modified MS-013
Description:
THYRISTOR 100V/180V 400A 6SMD GW
User Guide
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100 A
Current - Hold (Ih) 120 mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Modified MS-013
Voltage - Off State 100V, 180V
Series SIDACtor®
Current - Peak Pulse (8/20µs) 400 A
Package / Case 6-SMD, Gull Wing
Voltage - On State 4 V
Mfr Littelfuse Inc.
Capacitance 35pF, 55pF, 110pF
Number of Elements 4
Voltage - Breakover 130V, 220V