A16L-AGNA-N2-2
Omron Automation and Safety
Product No:
A16L-AGNA-N2-2
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
User Guide
Illumination Type, Color Neon, Green
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Ingress Protection IP40
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 5A (AC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 220 VAC
Series A16
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V