A17156-16
Laird Technologies - Thermal Materials
Product No:
A17156-16
Description:
THERM PAD 457.2X457.2MM GREEN
User Guide
Usage -
Storage/Refrigeration Temperature -
Shape Square
Digi-Key Storage -
Thermal Resistivity -
Color Green
Backing, Carrier -
Outline 457.20mm x 457.20mm
Material Silicone Elastomer
Thermal Conductivity 1.2W/m-K
Product Status Active
Thickness 0.160" (4.06mm)