A22K-2ML-10
Omron Automation and Safety
Product No:
A22K-2ML-10
Description:
SWITCH KEYLCK 2POS SPST 10A 110V
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Key Removable Positions Left
Number of Positions 2
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Flat Key
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Contact Finish -
Depth Behind Flange 54.70mm
Angle of Throw 90°
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount
Mechanical Life 500,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series A22K
Switch Function Off-On
Contact Timing Not Specified
Voltage Rating - AC 110 V