A22L-TR-6A-10M
Omron Automation and Safety
Product No:
A22L-TR-6A-10M
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 5,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 6 VAC
Series A22
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function Off-Mom
Voltage Rating - AC 110 V