A22L-TW-12A-01A
Omron Automation and Safety
Product No:
A22L-TW-12A-01A
Description:
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
User Guide
Illumination Type, Color LED, White
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Circuit SPST-NC
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life -
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC
Series A22
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Off
Voltage Rating - AC 110 V