A22RLTGT220M
Omron Automation and Safety
Product No:
A22RLTGT220M
Description:
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Circuit DPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 3,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 220 VAC
Series A22RL
Type Standard, Illuminated
Switch Function Off-Mom
Voltage Rating - AC 120 V