A22W-2AR-24A-10
Omron Automation and Safety
Product No:
A22W-2AR-24A-10
Description:
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A
User Guide
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Termination Style Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Approval Agency CE, cUR, UR
Depth Behind Flange 54.70mm
Circuit SPST-NO
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC
Switch Function Off-Mom
Voltage Rating - AC 110 V