Home / Automotive Relays / A2H1CSQ24VDC1.6D
minImg
A2H1CSQ24VDC1.6D
CIT Relay and Switch
Product No:
A2H1CSQ24VDC1.6D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
In Stock : 525
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 66.7 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series A2
Operate Time 10 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 15.6 VDC