A31CSQ12VDC2D
CIT Relay and Switch
Product No:
A31CSQ12VDC2D
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 12V
In Stock : 116
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.8W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 80 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 150 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 80 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC