A31UCQ24VDC1R
CIT Relay and Switch
Product No:
A31UCQ24VDC1R
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 25A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.8W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 25 A
Coil Current 75 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 320 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Mfr CIT Relay and Switch
Coil Voltage 24VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 16.8 VDC