A3CJ-90A1-24ER
Omron Automation and Safety
Product No:
A3CJ-90A1-24ER
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPST 1A 125V
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Ingress Protection IP40
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.00mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series A3C
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Voltage Rating - AC 125 V