A3CJ-90B1-12EW
Omron Automation and Safety
Product No:
A3CJ-90B1-12EW
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPST 1A 125V
User Guide
Illumination Type, Color LED, White
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Ingress Protection IP40
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.00mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series A3C
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Off, Off-On
Voltage Rating - AC 125 V