Home / Automotive Relays / A3K1ASQ24VDC1.6D
minImg
A3K1ASQ24VDC1.6D
CIT Relay and Switch
Product No:
A3K1ASQ24VDC1.6D
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 24V
In Stock : 236
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 145VDC - Max
Contact Rating (Current) 80 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current 66.7 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 15.6 VDC