Home / Automotive Relays / A3K1CSP12VDC1.6R
minImg
A3K1CSP12VDC1.6R
CIT Relay and Switch
Product No:
A3K1CSP12VDC1.6R
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 12V
In Stock : 315
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 145VDC - Max
Contact Rating (Current) 80 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series A3K
Operate Time 15 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 7.8 VDC