Home / Automotive Relays / A3KM1ASP12VDC1.6R
minImg
A3KM1ASP12VDC1.6R
CIT Relay and Switch
Product No:
A3KM1ASP12VDC1.6R
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 145VDC - Max
Contact Rating (Current) 80 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series A3K
Operate Time 15 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 7.8 VDC