A3M1ASQ12VDC2
CIT Relay and Switch
Product No:
A3M1ASQ12VDC2
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
In Stock : 99
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.8W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 80 A
Termination Style Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current 150 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 80 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC