A3PJ-90A11-24AA
Omron Automation and Safety
Product No:
A3PJ-90A11-24AA
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Ingress Protection IP40
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.50mm x 23.50mm
Current Rating (Amps) 5A (AC), 4A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC
Series A3P
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V