A3RRA-6006G
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
A3RRA-6006G
Description:
IDC CABLE-APR60A/ AE60G / APR60A
User Guide
Number of Rows 2
Usage -
Number of Positions 60
Color Gray, Ribbon
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Product Status Obsolete
Pitch - Connector 0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable 0.050" (1.27mm)
Series -
Length 0.500' (152.40mm, 6.00")