A41-25-10A1
Pulse Electronics
Product No:
A41-25-10A1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
User Guide
Center Tap No
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 47.63mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation -
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 71.42mm L x 58.72mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 5A, Series 2.5A
Weight 1.3 lbs (589.7 g)
Primary Winding(s) Dual
Series International High Power
Type Laminated Core
Power - Max 25VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 5V, Series 10V