A4B-11PA-2DS(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
A4B-11PA-2DS(71)
Description:
CONN HEADER R/A 11POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 11
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Contact Shape Square
Series A4
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)