A51AO24VDC1.6U
CIT Relay and Switch
Product No:
A51AO24VDC1.6U
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 380VAC, 75VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 66.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series A5
Operate Time 5 ms
Contact Material Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Mfr CIT Relay and Switch
Coil Voltage 24VDC
Release Time 3 ms
Must Operate Voltage 16.8 VDC