A5KP54CA-G
Comchip Technology
Product No:
A5KP54CA-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
R-6
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC R6
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.41A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package R-6
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Package / Case R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V